សេចក្តីប្រកាសព័ត៌មាន
សេចក្តី​ប្រកាស​ព័ត៌មាន​ស្តី​ពី​ ការ​ដាក់​ឲ្យ​ប្រើប្រាស់​ជា​ផ្លូវការ​សៀវភៅ​អប់រំ​ផ្នែក​ហិរញ្ញវត្ថុ​ "​តោះ​ !​ និយាយ​ពី​លុយ​"
២៨ កុម្ភៈ ២០១៧
​កាលពី​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី​២៨​ ខែកុម្ភៈ​ ឆ្នាំ​២០១៧​ ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​ សហការ​ជាមួយ​   អង្គការ​ Good​ Return​ ប្រទេស​អូស្ត្រាលី​ បាន​ដាក់​រៀបចំ​កម្មវិធី​ដាក់​ឲ្យ​ប្រើប្រាស់​ជា​ផ្លូវការ​នូវ​សៀវភៅ​អប់រំ​ផ្នែក​ហិរញ្ញវត្ថុ​ “​តោះ​!​ និយាយ​ពី​លុយ​”​ ដែល​ចងក្រង​ឡើង​សម្រាប់​ផ្តល់​នូវ​ការ​អប់រំ​ផ្នែក​ហិរញ្ញវត្ថុ​ដល់​កុមារ​នៅ​កម្ពុជា​ដែល​មាន​អាយុ​ចាប់ពី​ ៨​ ដល់​ ១២​ឆ្នាំ​ ។​
​កម្មវិធី​នេះ​ត្រូវ​បាន​ប្រព្រឹត្តិ​ទៅ​នៅ​សាលា​បឋម​សិក្សា​ភ្នំ​ដូនពេញ​ ក្រោម​អធិបតីភាព​ លោក​ជំទាវ​ នាវ​ ច័ន្ទ​ថា​ណា​ ទេសាភិបាល​រង​ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​ ដោយ​មានការ​ចូលរួម​ពី​លោក​បណ្ឌិត​ ម៉ុ​ក​ សា​រ៉ុ​ម​ អគ្គនាយករង​អប់រំ​ និង​ជា​តំណាង​ក្រសួង​អប់រំ​ យុវជន​ និង​កីឡា​ ព្រមទាំង​មានការ​ចូលរួម​ពី​តំណាង​គ្រឹះស្ថាន​ធនាគារ​និង​ហិរញ្ញវត្ថុ​ ដៃគូ​អភិវឌ្ឍន៍​ លោកគ្រូ​ អ្នកគ្រូ​ និង​សិស្សានុសិស្ស​ សរុប​ប្រមាណ​ ៤០០​ នាក់​ ។​
​ការ​ដាក់​ឲ្យ​ប្រើប្រាស់​ជា​ផ្លូវការ​នូវ​សៀវភៅ​អប់រំ​ផ្នែក​ហិរញ្ញវត្ថុ​នេះ​ គឺជា​ជំហាន​សំខាន់​ដំបូង​ ក្នុង​កិច្ចសហការ​រវាង​ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​ ជាមួយ​ក្រសួង​អប់រំ​ យុវជន​ និង​កីឡា​ ក្នុង​ការ​បញ្ជ្រាប​ការ​អប់រំ​ផ្នែក​ហិរញ្ញវត្ថុ​ទៅ​ក្នុង​កម្មវិធី​សិក្សា​ទូទៅ​របស់​ក្រសួង​ ។​
​ថ្លែង​ក្នុង​កម្មវិធី​នេះ​  លោក​ជំទាវ​ នាវ​ ច័ន្ទ​ថា​ណា​ ទេសាភិបាល​រង​ ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​ មាន​ប្រសាសន៍​ថា​ “​ការ​អប់រំ​ផ្នែក​ហិរញ្ញវត្ថុ​ មាន​សារៈសំខាន់​ក្នុង​ការ​អភិវឌ្ឍ​សង្គម​ជាតិ​ ព្រោះ​ការ​យល់​ច្បាស់​ពី​ផលិតផល​ហិរញ្ញវត្ថុ​ ការ​ជ្រើសរើស​ និង​ការ​ប្រើប្រាស់​ផលិតផល​ ទាំងនោះ​បាន​ត្រឹមត្រូវ​ អាច​ការពារ​អតិថិជន​ឱ្យ​ផុត​ពី​ការ​កេង​បន្លំ​ និង​បំណុល​វ័​ន្ត​ក​ ។​ លោក​ជំទាវ​ ទេសាភិបាល​រង​ ក៏​បាន​ថ្លែងអំណរគុណ​ចំពោះ​គ្រប់​ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ​ទាំងអស់​ រួម​មាន​ ដៃគូ​អភិវឌ្ឍន៍​ និង​វិស័យ​ឯកជន​ ដែល​បាន​ឧបត្ថម្ភ​គាំទ្រ​ដំណើរការ​រៀបចំ​កម្មវិធី​នេះ​ និង​ជា​ពិសេស​ចំពោះ​ ក្រសួង​អប់រំ​ យុវជន​ និង​កីឡា​ ដែល​បាន​អនុញ្ញាត​ផ្តល់​ទីតាំង​ឲ្យ​ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​រៀបចំ​កម្មវិធី​នៅ​ថ្ងៃនេះ​ ។​
​ក្នុង​ខែមីនា​ ឆ្នាំ​២០១៦​ ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​ សហការ​ជាមួយ​អង្គការ​ Good​ Return​ បាន​ចាប់ផ្តើម​យុទ្ធនាការ​បង្កើន​ចំណេះដឹង​ផ្នែក​ហិរញ្ញវត្ថុ​ ដែល​មានឈ្មោះ​ថា​ “​តោះ​!​ និយាយ​ពី​លុយ​”​ ។​ យុទ្ធនាការ​នេះ​មាន​គោលបំណង​ផ្តល់​ការ​អប់រំ​ផ្នែក​ហិរញ្ញវត្ថុ​ តាម​រយៈ​ការ​ជំរុញ​និង​លើកទឹកចិត្ត​យុវជន​ឲ្យ​ពិភាក្សា​ពី​សារៈសំខាន់​នៃ​ការ​គ្រប់គ្រង​ប្រាក់​នៅ​ក្នុង​គ្រួសារ​ និង​ស្វែងរក​ព័ត៌មាន​បន្ថែម​សម្រាប់​ការ​ធ្វើ​សេចក្តី​សម្រេចចិត្ត​ត្រឹមត្រូវ​ក្នុង​ការ​ទទួលយក​សេវា​ហិរញ្ញវត្ថុ​ ។​
​ក្នុង​រយៈពេល​ ៣​ខែ​ ដំបូង​ យុទ្ធនាការ​នេះ​បាន​ផ្សព្វផ្សាយ​ទៅ​ដល់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ កម្ពុជា​ប្រមាណ​ ១,៥​ លាន​នាក់​ តាម​រយៈ​ខ្សែ​វី​ដេ​អូ​អប់រំ​ខ្លីៗ​នៅ​លើ​ទូរទស្សន៍​និង​បណ្តាញ​ទំនាក់ទំនង​សង្គម​ ការ​ផ្សាយ​តាម​វិទ្យុ​ ការ​ផ្ញើ​សារ​តាម​ទូរស័ព្ទ​ វគ្គ​អប់រំ​ផ្សព្វផ្សាយ​នៅ​តាម​សាលារៀន​ និង​រោងចក្រ​ ។​ ក្នុង​ចំណោម​ប្រជាពលរដ្ឋ​ទាំងនោះ​ ប្រជាពលរដ្ឋ​ប្រមាណ​ ២៦.៨០០​ នាក់​ បាន​ពិភាក្សា​ពី​ខ្លឹមសារ​នៃ​យុទ្ធនាការ​នេះ​នៅ​ក្នុង​ចំណោម​គ្រួសារ​និង​មិត្តភក្តិ​របស់​គាត់​ ។​
លោក​ Shane​ Nichols​ នាយក​ប្រតិបត្តិ​អង្គការ​ Good​ Return​ មាន​ប្រសាសន៍​ថា​ “​យើង​ពិតជា​រំភើប​ចំពោះ​ជោគជ័យ​នៃ​យុទ្ធនាការ​នេះ​ ដោយ​តាម​រយៈ​ការ​ផលិត​សៀវភៅ​អប់រំ​ផ្នែក​ហិរញ្ញវត្ថុ​ផ្អែក​លើ​សាច់​រឿង​នៃ​ខ្សែ​វី​ដេ​អូ​ខ្លី​ទាំង​៦​ ។​ គោលបំណង​គឺ​ដើម្បី​ឲ្យ​សារ​អប់រំ​នៃ​យុទ្ធនាការ​នេះ​អាច​ទៅ​ដល់​អ្នក​ប្រើប្រាស់​ និង​ផ្តល់​នូវ​ការ​អប់រំ​ផ្នែក​ហិរញ្ញវត្ថុ​ប្រកបដោយ​ភាព​ច្នៃប្រឌិត​ក្នុង​ការ​ជំរុញ​ការ​អភិវឌ្ឍ​សមត្ថភាព​មនុស្ស​វ័យក្មេង​”​  ។​
​រឿង​ទាំង​៦​នេះ​មាន​ភ្ជាប់​ដោយ​សំណួរ​ និង​ចម្លើយ​ ដែល​អាច​ប្រើប្រាស់​សម្រាប់​ការ​សិក្សា​ដោយ​ខ្លួនឯង​ និង​លើកទឹកចិត្ត​ដល់​យុវជន​និង​គ្រួសារ​របស់​គេ​ ក្នុង​ការ​ តថ្លៃ​ ជ្រើសរើស​ និង​ប្រើប្រាស់​ផលិតផល​ហិរញ្ញវត្ថុ​ ប្រកបដោយ​ការ​ទទួលខុសត្រូវ​និង​ការ​ទំនាក់ទំនង​ប្រកបដោយ​ប្រសិទ្ធភាព​រវាង​អ្នក​ប្រើប្រាស់​និង​អ្នក​ផ្តល់​សេវា​ហិរញ្ញវត្ថុ​ ។​
​ការ​អភិវឌ្ឍ​នៃ​យុទ្ធនាការ​ “​តោះ​!​ និយាយ​ពី​លុយ​”​ ទទួល​បានការ​គាំទ្រ​ពី​អង្គការ​ World​ Edcuation​ Cambodia,​ អង្គការ​ English​ Family​ Foundation,​ គម្រោង​ Development​ Innovations​ ក្រោម​មូលនិធិ​ជំនួយ​ពី​ទីភ្នាក់ងារ​សហរដ្ឋអាមេរិក​សម្រាប់​ការ​អភិវឌ្ឍន៍​អន្តរជាតិ​ (USAID)​ និង​ក្រុមហ៊ុនទូរស័ព្ទ​ SMART​ ។​ ការ​ផលិត​និង​បោះពុម្ព​សៀវភៅ​អប់រំ​ផ្នែក​ ហិរញ្ញវត្ថុ​ទទួល​បានការ​ឧបត្ថម្ភ​ពី​ក្រុមហ៊ុន​ VISA​ ធនាគារពិភពលោក​ សាជី​វ​ម្ម​អន្តរជាតិ​(IFC)​ គ្រឹះស្ថាន​ធនាគារ​និង​ហិរញ្ញវត្ថុ​ និង​ដៃគូ​ឧបត្ថម្ភ​ផ្សេងៗ​ទៀត​ ។​

Press Release on Officially launched the "Let's Talk Money!" Comic Books
February 28, 2017, the National Bank of Cambodia in partnership with Good Return Australia officially launched the "Let's Talk Money!" Comic Books, designed to deliver financial education to Cambodian children aged 8 to 12-years-old.
The event is held at Daun Penh Primary School under the chairmanship of H.E Neav Chanthana, Deputy Governor of the National Bank of Cambodia with participation of Dr. Mok Sarom, Deputy Director General of Education and representative of Ministry of Education, Youth and Sport along with around 400 participants from banks and financial institutions, development partners, teachers and students. This comic book marks an important initial step in the cooperation between the National Bank of Cambodia and the Ministry of Education, Youth and Sport, to work towards integrating financial education into the school curriculum.
H.E. Neav Chanthana stated, “financial education is crucial for the country’s development as clear understanding, proper choosing and using of financial products could protech consumer from fraud and overindebtedness.” H.E Deputy Governor has expressed her appreciation to all stakeholders who have supported this event especially, the Ministry of Education, Youth and Sport, who provides the location for ceremony.
The "Let's Talk Money!" Financial Consumer Awareness Campaign was launched by the National Bank of Cambodia and Good Return Australia in March 2016 to encourage Cambodian youth to talk about important money matters within their household and seek out the information they need to make wise money decisions.
In the first three months, the Campaign reached nearly 1.5 million Cambodians through Public Service Announcements, TV,  social media networks, radio, SMS and face-to-face educational sessions in schools and factories generating 26,800 household conversations about campaign messages.
“We are excited to build on the success of the campaign through Comic Books based on the six public service announcement storylines. The aim is to make the campaign messages even more accessible and provide innovative financial education resources to empower young people,” said Good Return CEO Mr Shane Nichols.
Each of the six stories is accompanied by question-and-answer sheets that can be used in self-guided learning, encouraging young people and their families to negotiate, choose and use financial products responsibly and communicate effectively with each other and financial service providers.
The development of the “Let’s Talk Money!” Campaign was supported by World Education Cambodia, the English Family Foundation, the Development Innovations initiative of USAID and SMART (the Official Telecom Partner). The production and printing of the Comic Books was made possible by Visa, the World Bank Group, IFC and other supporting partners.