លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី ទេសាភិបាល ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានអនុញ្ញាតឱ្យគណៈប្រតិភូក្រុមប្រឹក្សាភិបាលថ្មីនៃ សមាគមធនាគារនៅកម្ពុជា ដឹកនាំដោយលោក រ័ត្ន សោភ័ណ ប្រធានសមាគមធនាគារនៅកម្ពុជា ចូលជួបសម្តែងការគួរសម និងពិភាក្សាការងារ
លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី ទេសាភិបាល ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានអនុញ្ញាតឱ្យគណៈប្រតិភូក្រុមប្រឹក្សាភិបាលថ្មីនៃ សមាគមធនាគារនៅកម្ពុជា ដឹកនាំដោយលោក រ័ត្ន សោភ័ណ ប្រធានសមាគមធនាគារនៅកម្ពុជា ចូលជួបសម្តែងការគួរសម និងពិភាក្សាការងារ នាថ្ងៃទី២៨ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៦ នៅធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា អគារវត្តភ្នំ។
ជំនួបនេះបានផ្តល់ឱកាសដល់ថ្នាក់ដឹកនាំ សមាគមធនាគារនៅកម្ពុជា ដើម្បីជម្រាបជូនអំពីសមាសភាពថ្មីនៃសមាជិកក្រុមប្រឹក្សាភិបាលរបស់សមាគមក្នុងអាណត្តិ ២០២៦-២០២៨ ផែនការសកម្មភាពសម្រាប់អាណត្តិថ្មី និងទទួលបានអនុសាសន៍ណែនាំបន្ថែម។ កិច្ចពិភាក្សានេះបានផ្តោតសំខាន់លើប្រធានបទពាក់ព័ន្ធនឹងការអភិវឌ្ឍវិស័យធនាគារនៅកម្ពុជា រួមមាន ការលើកកម្ពស់ការប្រើប្រាស់ប្រាក់រៀល ការពង្រឹងប្រព័ន្ធការពារអតិថិជន ការពង្រឹងអភិបាលកិច្ចស្ថាប័ន និងការពង្រឹងក្រមប្រតិបត្តិវិជ្ជាជីវៈក្នុងគ្រឹះស្ថានធនាគារ ជាដើម។ បន្ថែមលើនេះ កិច្ចពិភាក្សាក៏បានលើកឡើងពីការពង្រីកលទ្ធភាពផ្តល់ឥណទានដល់សហគ្រាសខ្នាតតូចនិងមធ្យម យន្តការគាំទ្រការផ្តល់ឥណទានប្រកបដោយចីរភាព និងយន្តការឆ្លើយតបចំពោះបញ្ហាប្រឈមថ្មីៗក្នុងវិស័យធនាគារផងដែរ។
នាឱកាសនោះ លោកជំទាវទេសាភិបាល បានស្វាគមន៍ចំពោះសមិទ្ធផលការងាររបស់សមាគមនាពេលកន្លងមក និងបានផ្តល់អនុសាសន៍មួយចំនួន ដើម្បីអនុវត្តការងារឱ្យកាន់តែមានប្រសិទ្ធភាព។ លើសពីនេះ លោកជំទាវក៏បានលើកឡើងពីសារៈសំខាន់នៃការរក្សាទំនាក់ទំនងនិងកិច្ចសហការជិតស្និទ្ធជាមួយស្ថាប័នរដ្ឋ និងអាជ្ញាធរពាក់ព័ន្ធនានា និងការអភិវឌ្ឍវិស័យធនាគារនិងហិរញ្ញវត្ថុប្រកបដោយចីរភាព។

H.E. Dr. Chea Serey, Governor of the National Bank of Cambodia, received the newly appointed Board of Directors of the Association of Banks in Cambodia, led by Mr. Rath Sophoan, Chairman of the Association of Banks in Cambodia, for a courtesy call and working discussion on 28 April 2026 at the National Bank of Cambodia, Wat Phnom Building.
The meeting provided an opportunity for the Association of Banks in Cambodia to present the new composition of its Board of Directors for the 2026–2028 mandate, outline the association’s strategic priorities and action plan for the new term, and seek further guidance and recommendations. Discussions focused on key issues related to the development of Cambodia’s banking sector, including the promotion of the use of the riel, strengthening customer protection frameworks, enhancing institutional governance, and reinforcing professional standards and codes of conduct within banking institutions. In addition, the discussion covered measures to expand access to credit for small and medium-sized enterprises (SMEs), support mechanisms for sustainable lending, and responses to emerging challenges in the banking sector.
On this occasion, H.E. Governor welcomed the achievements of the association in recent years and provided a number of recommendations to further enhance the effectiveness of its work. H.E. also emphasized the importance of maintaining close cooperation and coordination with government institutions and relevant authorities, as well as promoting the sustainable development of the banking and financial sector.