លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី ទេសាភិបាល ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានដឹកនាំថ្នាក់ដឹកនាំ និងមន្រ្តីចូលរួមកិច្ចប្រជុំរួមរដ្ឋមន្រ្តីហិរញ្ញវត្ថុ និងទេសាភិបាលធនាគារកណ្តាលអាស៊ាន (AFMGM) កិច្ចប្រជុំថ្នាក់ទេសាភិបាលធនាគារកណ្តាលអាស៊ាន និងកិច្ចប្រជុំពាក់ព័ន្ធ
០៧ មេសា ២០២៦
លោកជំទាវបណ្ឌិត ជា សិរី ទេសាភិបាល ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា បានដឹកនាំថ្នាក់ដឹកនាំ និងមន្រ្តីចូលរួមកិច្ចប្រជុំរួមរដ្ឋមន្រ្តីហិរញ្ញវត្ថុ និងទេសាភិបាលធនាគារកណ្តាលអាស៊ាន (AFMGM) កិច្ចប្រជុំថ្នាក់ទេសាភិបាលធនាគារកណ្តាលអាស៊ាន និងកិច្ចប្រជុំពាក់ព័ន្ធ កាលពីថ្ងៃទី៧-១០ ខែមេសា ឆ្នាំ២០២៦ តាមប្រព័ន្ធអនឡាញ។
អង្គប្រជុំបានពិនិត្យពិភាក្សាលើស្ថានភាពសេដ្ឋកិច្ចពិភពលោកនិងតំបន់ វឌ្ឍនភាពនៃសមាហរណកម្មហិរញ្ញវត្ថុអាស៊ាន និងការកំណត់ទិសដៅបង្កើនសមាហរណកម្ម ជាពិសេសផ្តោតលើការអភិវឌ្ឍទីផ្សារមូលធន ការតភ្ជាប់ប្រព័ន្ធហិរញ្ញវត្ថុនិងការទូទាត់តំបន់ ព្រមទាំងការពង្រឹងភាពធន់នៃប្រព័ន្ធហិរញ្ញវត្ថុ។
ទន្ទឹមនេះ លោកជំទាវ ក៏បានប្រជុំទ្វេភាគីក្រុមប្រឹក្សាធុរកិច្ចអាមេរិក និងធ្វើជាវាគ្មិនលើកិច្ចពិភាក្សាអំពីការរីកចម្រើនបច្ចេកវិទ្យានិងការប្រើប្រាស់បញ្ញាសិប្បនិម្មិតក្នុងប្រព័ន្ធធនាគារ។

H.E. Dr. Chea Serey, Governor of the National Bank of Cambodia, led senior management and officials to participate in the ASEAN Finance Ministers’ and Central Bank Governors’ Meeting (AFMGM), the ASEAN Central Bank Governors’ Meeting, and related meetings
2026-04-07
H.E. Dr. Chea Serey, Governor of the National Bank of Cambodia, led senior management and officials to participate in the ASEAN Finance Ministers’ and Central Bank Governors’ Meeting (AFMGM), the ASEAN Central Bank Governors’ Meeting, and related meetings, held virtually from 7–10 April 2026.
The meetings reviewed and discussed developments in the global and regional economic outlook, progress in ASEAN financial integration, and strategic directions to further advance integration. Particular emphasis was placed on capital market development, regional financial and payment connectivity, and strengthening the resilience of the financial system.
On this occasion, H.E. also held a bilateral meeting with the US-ASEAN Business Council and participated as a speaker in a panel discussion on technological advancements and the application of artificial intelligence in the banking sector.