លោក លី ស៊ីដេត បានអញ្ជើញជាអធិបតីក្នុងកម្មវិធីបើកសិក្ខាសាលាលើកទី២ស្តីពី "ការអភិវឌ្ឍន៍ទីផ្សារឧបករណ៍និស្សន្ទនៅកម្ពុជា៖ ឧបករណ៍សម្រាប់គ្រប់គ្រងហានិភ័យ"
០១ មិថុនា ២០២៣
នៅថ្ងៃព្រហស្បតិ៍ ១៣កើត ខែជេស្ឋ ឆ្នាំថោះ បញ្ចស័ក ព.ស.២៥៦៧ ត្រូវនឹងថ្ងៃទី១ ខែមិថុនា ឆ្នាំ២០២៣ លោក លី ស៊ីដេត អគ្គនាយករង នៃអគ្គនាយកបចេ្ចកទេសរបស់ធនាគារជាតិនៃកម្ពុជាបានអញ្ជើញជាអធិបតីក្នុងកម្មវិធីបើកសិក្ខាសាលាលើកទី២ស្តីពី "ការអភិវឌ្ឍន៍ទីផ្សារឧបករណ៍និស្សន្ទនៅកម្ពុជា៖ ឧបករណ៍សម្រាប់គ្រប់គ្រងហានិភ័យ"។  សិក្ខាសាលានេះត្រូវបានសហការរៀបចំដោយធនាគារជាតិនៃកម្ពុជា គណៈកម្មការមូលបត្រកម្ពុជា និង IFC ចាប់ពីថ្ងៃទី ១-២ ខែមិថុនា ឆ្នាំ 2023 នៅមណ្ឌលសិក្សាបច្ចេកទេសធនាគារ។  សិក្ខាសាលានេះ គឺជាសិក្ខាសាលាលើកទីពីរដែលបានរៀបចំឡើងស្ដីអំពីការអភិវឌ្ឍទីផ្សារឧបករណ៍និស្សន្ទនៅកម្ពុជា។ ដោយឡែកពីសិក្ខាសាលាលើកទី១ ដែលធ្វើឡើងសម្រាប់តែក្រុមនិយតករ សិក្ខាសាលាលើកទី២នេះ បានបង្កើនសមាសភាពអ្នកចូលរួមដោយផ្ដល់ឱកាសដល់ភាគីពាក់ព័ន្ធផ្សេងទៀតដូចជាបណ្ដាធនាគារពាណិជ្ជ ដើម្បីចូលរួមស្វែងយល់ឱ្យកាន់តែច្បាស់អំពីឧបករណ៍និស្សន្ទ និងការប្រើប្រាស់សម្រាប់ការងារគ្រប់គ្រងហានិភ័យ។ គោលបំណងនៃសិក្ខាសាលានេះគឺដើម្បីជំរុញការអភិវឌ្ឍទីផ្សារឧបករណ៍និស្សន្ទចារឹកជាប្រាក់រៀលដែលមានបទបញ្ញតិ្តគ្រប់គ្រងត្រឹមត្រូវ ដើម្បីប្រើប្រាស់ជាឧបករណ៍គ្រប់គ្រងហានិភ័យប្រកបដោយប្រសិទ្ធភាពសម្រាប់ជំរុញការវិនិយោគលើឧបករណ៍ជួញដូរហិរញ្ញវត្ថុចារឹកជាប្រាក់រៀល ដែលជាផ្នែកមួយនៃកិច្ចខិតខំប្រឹងប្រែងដើម្បីសម្រេចបានគោលដៅចម្បងគឺការលើកកម្ពស់ប្រាក់រៀល។ សិក្ខាសាលានេះក៏ជាវេទិកាសំខាន់សម្រាប់អ្នកពាក់ព័ន្ធទាំងនេះមានឱកាសចូលរួមពិភាក្សា ដើម្បីបង្កើតគោលនយោបាយរួមដើម្បីឆ្លើយតបទៅនឹងតម្រូវការអភិវឌ្ឍទីផ្សារឧបករណ៍និស្សន្ទ ដែលមានការបទបញ្ញត្តិគ្រប់គ្រងល្អ ដែលអាចជួយក្នុងការគ្រប់គ្រងហានិភ័យហិរញ្ញវត្ថុ និងបង្កើនប្រសិទ្ធភាពនៃការបែងចែកទ្រព្យសកម្ម។

Mr. Ly Sideth presided over the second workshop for regulators on “Developing Derivative Market in Cambodia: A tool for managing risk ”
2023-06-01
On June 1, 2023, Mr. Ly Sideth, Deputy Director General of Central Banking Directorate of the National Bank of Cambodia, presided over the second workshop for regulators on “Developing Derivative Market in Cambodia: A tool for managing risk ”. The workshop was co-organized by the National Bank of Cambodia, the Securities and Exchange Commission of Cambodia and the IFC from June 1-2,2023  at Centre of Banking Studies.
This is our second workshop on Developing Derivative Market in Cambodia. However, unlike the first workshop where only regulators were invited to participate, this time we have expanded the opportunities to other stakeholders such as commercial banks to better understand derivative products and how they can be used to manage risk. The purpose of this workshop is to promote the development of a well-regulated Khmer Riel base derivative market to serve as effective risk management tools in support of Khmer Riel denominated financial products, as part of the larger effort to promote Khmer Riel. This workshop also serves as a platform for these stakeholders to work hand-in-hand and create policies that support a well-regulated derivative market that can help with financial risk management and improve asset allocation efficiency.