ការ​រៀបចំ​សារមន្ទីរ​សេដ្ឋកិច្ច​និង​រូបិយ​វត្ថុ​ ព្រះ​ស្រី​ឦសាន​វរ្ម័ន​
ដោយ​មានការ​ណែនាំ​ដ៏​ខ្ពង់ខ្ពស់​របស់​ ​ស​មេ្ត​ច​អគ្គមហាសេនាបតី​តេ​ជោ​ ហ៊ុន​ សែន​​ នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី​នៃ​ព្រះរាជាណាចក្រ​កម្ពុជា​ កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​៨​ ខែតុលា​ ឆ្នាំ​២០០៩​ ក្នុង​ឱកាស​ប្រារព្ធ​ ខួប​អនុស្សាវរីយ៍​លើក​ទី​៣០​ នៃ​ការ​បង្កើត​ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​ឡើង​វិញ​ ធនាគារជាតិ​នៃ​ កម្ពុជា​បាន​រៀបចំ​សារមន្ទីរ​សេដ្ឋកិច្ច​និង​រូបិយ​វត្ថុ​ ព្រះ​ស្រី​ឦសាន​វរ្ម័ន​ ដើម្បី​ចងក្រង​ប្រវត្តិ​នៃ​កា​រវិ​វត្ត​រីក​ចម្រើន​ប្រព័ន្ធ​ធនាគារ​និង​ហិរញ្ញវត្ថុ​ ព្រមទាំង​តួនាទី​ធនាគារកណ្តាល​និង​រូបិយ​វត្ថុ​ ក្នុង​ការ​រួមចំណែក​អភិវឌ្ឍ​សេដ្ឋកិច្ច​និង​សង្គម​នៅ​កម្ពុជា​ ចាប់តាំងពី​សម័យ​មុន​អង្គរ​រហូត​ដល់​បច្ចុប្បន្ន​ ។​
​ ​ ​  ​  ​  ​  ​ បច្ចុប្បន្ន​អគារ​សារមន្ទីរ​សេដ្ឋកិច្ច​និង​រូបិយ​វត្ថុ​ ព្រះ​ស្រី​ឦសាន​វរ្ម័ន​ កំពុង​ត្រូវ​បាន​សាងសង់​ជិត​រួចរាល់​ហើយ​ ដែល​មាន​ទីតាំង​ស្ថិត​នៅ​ផ្លូវ​លេខ​១០៦​ សង្កាត់​វត្ត​ភ្នំ​ ខណ្ឌដូនពេញ​ រាជធានី​ភ្នំពេញ​។​
​ ​ ​  ​  ​  ​  ​ ដើម្បី​ពិនិត្យ​មើល​លើ​វឌ្ឍនភាព​នៃ​ការ​សាងសង់​ ក៏​ដូច​ជា​ការ​រៀបចំ​គោលនយោបាយ​ចម្បងៗ​ក្នុង​ការ​អភិវឌ្ឍ​សារមន្ទីរ​ កាលពី​ថៃ្ង​ទី​១២​ ខែសីហា​ ឆ្នាំ​២០១៥​ គណៈកម្មការ​គ្រប់គ្រង​សារមន្ទីរ​បាន​ជួប​ប្រជុំ​ជា​លើក​ទី​១​ ក្រោម​អធិបតីភាព​របស់​

The Establishment of Preah Sri Eysan Voraman Economic and Monetary Museum
Highly recomended by Samdech Akka Moha Sena Padei Techo Hun Sen, Prime Minister of the Kingdom of Cambodia during the 30th Anniversary of the re-establishment of the National Bank of Cambodia on October 8, 2009, Preah Sri Eysan Voraman Economic and Monetary Museum (SOSORO) has been established by the NBC in order to gather information regarding the evolution of financial and banking system as well as the role of the Central Bank and her national currency in contributing to social and economic development in Cambodia.
Currently, the SOSORO is still under construction, and its location is on street 106, Sangkat Wat Phnom, Khan Daun Penh, Phnom Penh.
To discuss the construction progress and to prepare key policies for the development of the SOSORO, the first meeting of the Museum Managemet Committee, presided over by H.E. Governor Chea Chanto, was held on August 12, 2015.