ការ​ផ្លាស់​ប្តូរ​សារលិខិត​ព្រមព្រៀង​ពង្រឹង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​រវាង​ ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​ និង​ ភ្នាក់ងារ​សេវា​ហិរញ្ញវត្ថុ​ជប៉ុន​ នា​ថ្ងៃ​ទី​ ១០​ ខែមិថុនា​ ឆ្នាំ​២០១៥
១១ មិថុនា ២០១៥
នៅ​ថ្ងៃ​ទី​ ១០​ ខែមិថុនា​ ឆ្នាំ​២០១៥​ ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​និង​ភ្នាក់ងារ​សេវា​ហិរញ្ញវត្ថុ​ជប៉ុន​ បាន​ផ្លាស់​ប្តូរ​សារលិខិត​ស្តី​ពី​ការ​ចែករំលែក​បទ​ពិសោធ​ន៏​និង​ឯកទេស​លើ​ផ្នែក​ត្រួតពិនិត្យ​ធនាគារ​ ។​ ​ក្នុង​បរិការណ៍​ដែល​សកលភាវូបនីយកម្ម​ទីផ្សារ​ហិរញ្ញវត្ថុ​ពិភពលោក​ បាន​កើនឡើង​ ឥត​ឈប់​ឈរ​ ការ​ផ្លាស់​ប្ដូរ​សារលិខិត​នេះ​ត្រូវ​បាន​ធ្វើ​ឡើង​ ក្នុង​គោល បំណង​ពង្រឹង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​រវាង​ អាជ្ញាធរ​ទាំង​ពីរ​ ។​ ផ្អែក​លើ​ការ​ផ្លាស់​ប្ដូរ​សារលិខិត​នេះ​ អាជ្ញាធរ​ទាំង​ពីរ​នឹង​លើកកម្ពស់​ការ​ផ្លាស់​ប្តូរ​ បទ​ពិសោធ​ន៏​ និង​ឯកទេស​ ដើម្បី​លើក​ កម្ពស់​ច្បាប់​និង​ក្របខ័ណ្ឌ​បទ​ប្បញ្ញត្តិ​នៅ​ក្នុង​ទីផ្សារ​ហិរញ្ញវត្ថុ​ និង​ការ​ពង្រឹង​ការ​ត្រួត​ពិនិត្យ​ វិស័យ​ធនាគារ​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​ទាំង​ពីរ​ឱ្យ​កាន់តែ​មាន​ប្រសិទ្ធភាព​ ។​
​  ​  ​  ​  ​ ការ​ផ្លាស់​ប្ដូរ​សារលិខិត​នេះ​នឹង​ផ្តល់​ឱកាស​ដ៏​ល្អ​មួយ​ដល់​ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​ ក្នុង​ការ​ពង្រឹង​ ចំណេះដឹង​ជាក់ស្ដែង​និង​ជំនាញ​ប​នែ្ថ​ម​ទៀត​ដល់​មន្ត្រី​បុគ្គលិក​របស់​ខ្លួន​ ដើម្បី​រួមចំណែក​ដល់​ការ​ អភិវឌ្ឍ​និង​ការ​លើកកម្ពស់​ស្ថិរភាព​ប្រព័ន្ធ​ធនាគារ​ សំដៅ​គាំទ្រ​ដល់​ការ​អភិវឌ្ឍ​ហិរញ្ញវត្ថុ​និង​ ម៉ាក្រូសេដ្ឋកិច្ច​ ។​

Exchange of Letters for Cooperation between the National Bank of Cambodia and the Financial Services Agency of Japan on June 10, 2015
2015-06-11
On June 10, 2015, the National Bank of Cambodia and the Japan Financial Services Agency exchanged letters on the sharing of their experience and expertise in the area of bank supervision. In view of the growing globalization of the world’s financial markets, this exchange of letters (EOL) aims at strengthening cooperation between both authorities. Based on the EOL, both authorities would promote the exchange of their experience and expertise for enhancing legal and regulatory frameworks as well as financial markets in both countries.
The EOL would provide an engaging opportunity to the NBC to further enhance practical knowledge and skill of its staff in order to contribute to developing and maintaining the stability of the banking system, which in turn, sustain the financial and macro economic development.