​លោក​ជំទាវ​ ជា​ សិរី​ ​ អគ្គនាយក​បច្ចេកទេស​ នៃ​ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​ បាន​អញ្ជើញ​ចូលរួម​ធ្វើ​បទ​បង្ហាញ​ស្ដី​ពី ស្ថានភាព​បច្ចុប្បន្ន​នៃ​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​ ក្នុង​ឱកាស​អាហារ​ពេល​ថ្ងៃត្រង់​ នៅ​សណ្ឋាគារ​ ឡឺ​រ៉ូ​យ៉ា​ល់​ ដែល​រៀបចំ​ដោយ​ សភាពាណិជ្ជកម្ម​អង់គ្លេស​នៅ​កម្ពុជា​
០៩ មិថុនា ២០១៥
កាលពី​ថ្ងៃ​ទី​ ៩​ ខែមិថុនា​ ឆ្នាំ​ ២០១៥​ ​លោក​ជំទាវ​ ជា​ សិរី​​ អគ្គនាយក​បច្ចេកទេស​ នៃ​ធនាគារជាតិ​នៃ​កម្ពុជា​ បាន​ជួប​ពិភាក្សា​ក្នុង​ឱកាស​អាហារ​ពេល​ថ្ងៃត្រង់​ នៅ​សណ្ឋាគារ​ឡឺ​រ៉ូ​យ៉ា​ល់​ ដែល​រៀបចំ​ដោយ​ សភាពាណិជ្ជកម្ម​អង់គ្លេស​នៅ​កម្ពុជា​ ។​ អ្នកចូលរួម​មាន​ចំនួន​ប្រមាណ​ជាង​ ៩០​នាក់​ អញ្ជើញ​មក​ពី​សភាពាណិជ្ជកម្ម​អង់គ្លេស​នៅ​កម្ពុជា​ សមាគម​សហគ្រិន​វ័យក្មេង​កម្ពុជា​ និង​ភាគី​ដទៃ​ទៀត​ដែល​មាន​ចំណាប់អារម្មណ៍​ ។​ ក្នុង​ឱកាស​នោះ​ ​លោក​ជំទាវ​ ជា​ សិរី​​ បាន​ធ្វើ​បទ​បង្ហាញ​ស្ដី​ពី​សារៈសំខាន់​នៃ​ស្ថិរភាព​ហិរញ្ញវត្ថុ​និង​រូបិយ​វត្ថុ​ចំពោះ​ការ​ធើ្វ​អាជីវកម្ម​ បង្ហាញ​ពី​ស្ថានភាព​បច្ចុប្បន្ន​នៃ​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​ និង​ចែករំលែក​ទស្សនៈវិស័យ​លើ​ឱកាស​និង​បញ្ហា​ប្រឈម​ ដែល​អាច​បណ្ដាល​មក​ពី​ការ​ចូល​មក​ដល់​នៃ​សហគមន៍​សេដ្ឋកិច្ច​អាស៊ាន​នា​ពេល​ខាង​មុខ​ និង​កម្រិត​ខ្ពស់​នៃ​ដុល្លា​រូប​នី​យ​កម្ម​នៅ​កម្ពុជា​ ។​ អ្នកចូលរួម​មាន​សេចក្ដី​សោមនស្ស​រីករាយ​ និង​ស្វែង​យល់​នូវ​ចំនុច​សំខាន់​បី​ រួម​មាន​ សារៈសំខាន់​នៃ​ស្ថិរភាព​ហិរញ្ញវត្ថុ​សម្រាប់​អាជីវកម្ម​និង​គ្រួសារ​ ការ​ទាមទារ​ឱ្យ​មានការ​ចូលរួម​ពី​ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ​ទាំងអស់​ក្នុង​ការ​រក្សា​ស្ថិរភាព​ និង​ភាព​ចាំបាច់​នៃ​ការ​ប្រើប្រាស់​រូបិយ​វត្ថុ​ជាតិ​ ។​ សមាគម​សហគ្រិន​វ័យក្មេង​កម្ពុជា​បាន​គាំទ្រ​ចំពោះ​គំនិត​ផ្តួចផ្តើម​ទាំងនេះ​ និង​កំពុងធ្វើការ​ត្រៀម​រៀបចំ​ដាក់​តាំង​តម្លៃ​ជា​រូបិយ​វត្ថុ​ជាតិ​ ។​

H.E. Chea Serey, Director General of Central Banking from the National Bank of Cambodia (NBC), was invited to speak on the State of Cambodia’s Economy : Opportunities and Challenges from a Central Banker Perspective at Raffles Le Royal on June 9, 2015
2015-06-09
On June 9, 2015, H.E. Chea Serey, Director General of Central Banking from the National Bank of Cambodia (NBC), was invited to speak during a luncheon in Raffles Le Royal Hotel, organized by the British Chamber of Commerce in Cambodia (BritCham). Approximately 90 participants from the BritCham, the Young Entrepreneur Association of Cambodia (YEAC), and other interesting parties attended this business luncheon. During the event, H.E. Chea Serey briefed the audiences about the importance of financial and monetary stability on businesses, presented the current state of Cambodia’s economy and shared the perspective from a central banker on the opportunities and challenges arising from the approach of ASEAN Economic Community as well as the high degree of dollarization in Cambodia. The audiences were delighted and able to take away with them three key messages, that is, the importance of financial stability for businesses and households, the required participation from all stakeholders in maintaining stability, and necessity of local currency usage. Also, the YEAC has welcomed the initiative and is working toward listing their prices in local currency.